Większość ludzi na polepszenie swojego wzroku używa okularów jednoogniskowych (okulary do patrzenia w dal lub czytania z bliska). Długi czas ta forma korekcji wzroku jest wystarczająca, ale w wieku około 40 lat, pojawiają się problemy z postrzeganiem przedmiotów w bliskiej odległości. Przyczyną jest zmęczenie dwóch mięśni, które zmieniają swój kształt w czasie czytania. Ten proces jest naturalny i nie należy go mylić z innymi nieprawidłowymi reakcjami.
Soczewki progresywne

Umożliwiają jednoczesną korekcję widzenie dali, bliży i odległości pośrednich. Są to soczewki z tzw. płynną ogniskową, zależną od punktu, przez który patrzymy. Soczewki progresywne są nowoczesną alternatywą dla soczewek dwuogniskowych. Spełniają podobne zadanie, ale umożliwiają możliwość korekcję odległości pośrednich i są zdecydowani bardziej estetyczne- soczewki te wyglądają z zewnątrz jak soczewki jednoogniskowe.

oko-sidebar-6

Okulary z progresywnymi soczewkami

Progresywna soczewka to taka, w której wartość dioptrii płynnie dostosowuje się do wygodnego widzenia na wszystkich odległościach. Zapewniają one ostre widzenie na każdą odległość, dlatego też wystarczą Ci jedne okulary na cały dzień użytkowania. Nie istnieje tu żadna linia podziału, soczewka jest jednolita. Aby długa lektura nie była męcząca dla Twoich oczu, polecamy zaopatrzyć się dodatkowo w okulary do czytania.

Progresywne soczewki składają się z trzech segmentów:

• Górna część zapewnia ostre widzenie odległych obiektów.
• Dolna część pozwala na wygodne czytanie.
• Środkowa część jest gładka, zapewniając delikatne przejście pomiędzy częścią do widzenia w dal a częścią do czytania.

Komu poleca się progresywne soczewki?

Progresywne soczewki przede wszystkim polecane są osobom, które potrzebują więcej okularów na różne odległości. Eliminuje to potrzebę większej liczby okularów. Najpraktyczniejsze są one dla osób w starszym wieku (zazwyczaj powyżej 40 roku życia), ponieważ oko wtedy posiada problemy z akomodacją na przedmioty w bliskiej odległości. Przyczyną jest zmęczenie dwóch mięśni, które zmieniają swój kształt w czasie czytania. Okulary z wielofunkcyjnymi szkłami nie są takie same jak korekcyjne, korygujące widoczność na danej odległości, ponieważ do ich wyrobienia używa się innej techniki szlifowania.

Jakie są korzyści z używania okularów z progresywnymi soczewkami?

Wystarczą tylko jedne okulary do widzenia na odległość i z bliska. Nie musisz zmieniać okularów z tych do czytania na te na odległość. Kolejną zaletą jest również ich wygląd. Dają wrażenie klasycznych jednoogniskowych okularów, ponieważ nie widać na nich podziału soczewki.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy pierwszym noszeniu okularów z progresywnymi soczewkami?

Przy progresywnych soczewkach widoczność nie jest tak dobra, jak przy klasycznych jednoogniskowych okularach. Dlatego też jest ważne, żeby patrzeć przez odpowiednią korekcyjną strefę. Na początek poleca się obrócić głowę w kierunku w patrzenia się niż patrzeć tylko kącikiem oka, a przy chodzeniu po schodach obniżyć trochę głowę. Potrzeba trochę czasu do przyzwyczajenia się do nowego sposobu patrzenia.

Okres adaptacji

Do okularów progresywnych trzeba się przyzwyczaić, ponieważ są to trzy rodzaje okularów w jednych, które umożliwiają doskonałe widzenie przez cały dzień. Na okres adaptacji do okularów wielofunkcyjnych wpływ ma kilka czynników (w przypadku, jeżeli są to Twoje pierwsze okulary wielofunkcyjne okres adaptacji będzie dłuższy niż w przypadku, jakbyś posiadał w przeszłości takie okulary) i może on trwać  jeden dzień ale również od 3-6 tygodni.